Current 93
Current 93Uwaga! Prezentacje płyt C93 (wraz z dźwiękami) znajdziecie pod adresem www.worldserpent.serpent.plDlaczego właśnie oni? Bo z ich muzyki bije jakaś prawda. Jaka? Chcecie wiedzieć, to posłuchajcie ich płyt.

Tutaj znajdziecie tłumaczenia i dźwięki dwóch pieśni z płyty "Thunder Perfect Mind"

W naszym sklepie mamy dwie płyty Current 93: "Calling For Vanished Faces" oraz "Cats Drunk On Copper"


Pierwszą część artykułu o Current 93 można znaleźć w numerze 8 zina Korek. Części następne jak na razie nie ukazały się. Ukazał się natomiast świetny duży artykuł Rafała Księżyka w Brumie nr 2/97 i 3/97, oraz krótki materiał na stronie Muzyka Mroku. Ukazało się też kilka recenzji. Między innymi "In A Foreign Town, In A Foreign Land" na AntiMusick czy "Nature Unveiled" i "Sadness of Things" Tibeta/Stapletona na Anxious.exe

Recenzja Księżyka z Brumu 5/99:
CURRENT 93 Soft Black Stars Durtro / World Serpent
Current 93 wyczerpał kreatywność podszytego eterycznym ambientem folku. Zespół stanął na rozdrożu, o czym świadczą ostatnie projekty: rodzaj słuchowiska do nowel Thomasa Ligotti "In A Foreign Land, In A Foreign Town" oraz ten album. To po prostu zestaw pieśni na głos i fortepian nagrany w dyskretnej, elektronicznej aurze, wywołanej przez Christofa Heemana. Reszta jest kwestią magicznego, łamiącego emocjonalną, melancholijną żarliwością głosu Davida Tibeta, który daje tu upust swej aktualnej fascynacji angielskim dekadentyzmem końca ubiegłego stulecia. Jego subtelnie nostalgiczne pieśni jako żywo tchną klimatem miniatur Erica Satie.

Recenzja Księżyka z Brumu 7-8/98:
CURRENT 93 / NURSE WITH WOUND Thunder Perfect Mind
Pod tym samym tytułem dwa kompletnie różne płyty. To przyjacielski dialog dwóch największych indywidualności lat 90. - lidera Current 93, apokaliptycznego barda nędzy tego świata Davida Tibeta i groteskowego maga ezoterycznego surrealizmu Stevena Stapletona, lidera Nurse With Wound. Cud, że się spotkali; połączenie nostalgicznej, dziecięcej wrażliwości pierwszego i producencki geniusz drugiego, owocują najbardziej przejmującą muzyczną puentą końca wieku. Tibet łka, Stapleton szydzi."TPM" w wydaniu pierwszego to folk olśniony nawoływaniem nieziemskiego światła, w wydaniu drugiego demoniczna wizja samozagłady świata maszyn.

oraz

Recenzja Maniaca z Brumu 11/98:
VARIOUS ARTIST Terra Serpentes
World Serpent to londyńska firma płytowa i dystrybucyjna specjalizująca się w brzmieniach akustycznych. Trzeba od razu dodać, że w ezoteryczno-magicznych brzmieniach akustycznych, nazwanych occult folkiem albo apocalyptic folkiem. Podstawowymi przedstawicielami nurtu są, nota bene zrzeszone pod skrzydłami firmy, Current 93, Death In June i Sol Invictus. World Serpent jest firmą o wyrazistym charakterze i określonym polu zainteresowań. Oprócz zespołów z kręgu apocalyptic folka, firma sygnuje swą nazwą grupy eksperymentujące z elektroniką (Coil, Chris And Cosey, Loretta's Doll, Nurse With Wound, Boyd Rice). Wspólną cechą wszystkich World Serpentowych formacji jest pewnego rodzaju magiczny klimat emanujący z ich muzyki. Kto słyszał którąkolwiek z grup zrzeszonych w labelu, ten wie o co chodzi. "Terra Serpentes" jest dwupłytową składanką prezentującą niepublikowane lub wydane w limitowanych nakładach nagrania 26 wykonawców współpracujących z W.S. Oprócz sztandarowych, wymienionych już wcześniej artystów, możemy zapoznać się ze śpiewaną a cappella pieśnią Martyna Batesa (ex-Eyless In GAZA), minstrelską balladą In Gowen Ring, eksperymental-nym new wave Lemon Kittens, horror elektroniką Lorreta's Doll, folkowymi pieśniami współpracowników Death In June (Kapo!, Scorpion Wind, Strenght Throught Joy), folk psychodelią z początku lat 70-tych grupy Sand, folkowo-mediewistycznym Orchis. Położony na poboczu wszelkich trendów, świat World Serpent to świat z którym należy się zapoznać.

Oficjalna strona Current 93
www.brainwashed.com/c93

Dystrybutor Currentu i innych pokrewnych grup:
World Serpent Distribution

Oraz trochę linków do siostrzanych grup:

  • NURSE WITH WOUND

  • DEATH IN JUNE    na terrasi relacja z koncertu Death In June w Kladnie

  • SOL INVICTUS

  • COIL

  • BOYD RICE/NON

  • PSYCHIC TV

  • LEGENDARY PINK DOTS